Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 21 bře 2023, 06:25
Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ] 
Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní 
Autor Zpráva
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
Správná délka hlavně, aneb poměr objemu vzduchu válce a hlavně
V tomto topicu bych Vás chtěl představit konceptu správného poměru mezi objemy vzduchu válce a hlavně, aneb hlaveň jaké délky je ta pravá pro Vás? Je to topic, který se tu všude na fóru už párkrát probíral, ale chtěl jsem udělat centralizovaný zdroj informací, který by zároveň pomohl vysvětlit nejasnosti.

"Co to je?"
Je to způsob výběru nejvhodnější délky hlavně pro vaši zbraň a nedílná část jejího správného seřízení. Cílem je využít 100% dostupného vzduchu z válce na vytlačení projektilu z hlavně, aniž by ho bylo málo.

"Proč?"
Správný poměr objemu vzduchu mezi válcem a hlavní má kladný vliv na 3 vlastnosti zbraně - přesnost, úsťovou energii projektilu a hlasitost výstřelu.
Využitím veškerého vzduchu z válce přenesete veškerou potenciální energii do projektilu, což má kladný vliv na úsťovou rychlost s používanou municí. Zabraňujete tím 'odfouknutí' přebytečného vzduchu u ústí hlavně, které může ovlivnit dráhu letu projektilu a zároveň zajišťujete, že projektil bude mít dostatek vzduchu pro správné opuštění hlavně. Navíc zvuk dopadající hlavy pístu na hlavu válce bude zachycen v hlavni, což pomůže redukovat hlasitost výstřelu.

"Jak to funguje?"
Střelivo různých vah potřebuje různé množství vzduchu pro správné opuštění hlavně. Těžší střelivo bude vyžadovat více vzduchu a proto je potřeba délku hlavně přizpůsobit.

"Pro koho je to dobré?"
Užitek to přinese všem hráčům, nicméně největší výhody poznají hráči se zbraněmi upřednostňující střelbu na velkou vzdálenost. Tato metoda je aplikovatelná na všechny platformy krom plynových zbraní.

"Jak velké zlepšení vlastností můžu očekávat?"
Moc velké ne. Vlastnosti zbraně pořád závisí převážně na použitých dílech, ale správně seřízená zbraň je nebezpečná zbraň. Výhodou je, že to potenciálně nic nestojí (když už si hlaveň kupujete tak jako tak), naopak můžete pár grošů ušetřit díky levnějším cenám kratších hlavní.

"Jak tedy zjistím, jaká délka hlavně je pro mně ideální?"

1)Nejdřív je nutné znát obsah našeho válce a mít zvolenou váhu střeliva.

Příklady objemů válců:

Plný AEG válec - 26 000mm^3
L96 - 28 000mm^3
Válec V2.5 - 32 000mm^3
vsr-10 - 36 000mm^3

POZOR: Hodnoty jsou orientační, důležité je znát použitelný objem válce (tedy objem válce obsahující vzduch, jež bude vytlačen), který se může mírně lišit dle Vámi použitými díly a kvalitou komprese.

2) K objemu válce aplikujeme poměr, dle naší volby střeliva:

0.20g - 1.38
0.23g - 1.59
0.25g - 1.73
0.28g - 1.93
0.30g - 2.07
0.32g - 2.21
0.36g - 2.48
0.40g - 2.76
0.43g - 2.97
0.45g - 3.13

Poznámka: Poměry byly zjištěny za použití hlavně 6.03mm. Poměry pro hlavně různých průměrů se mohou lišit.

3) Trošku matematiky, a dostaneme ideální délku naší hlavně.

Příloha:
Rovnice.jpg
Rovnice.jpg [ 25.12 KiB | Zobrazeno 44662 krát ]


Ukázka - Vlastním zbraň VSR-10 a chci střílet kuličky .43g. Vezmu si tedy objem 36 000mm^3, který vydělím poměrem 2.97. Dostanu výsledek 12 121.2mm^3, který vydělím π (pí) x poloměr hlavně ^2 a dostanu výsledek 424.4mm. Hlavně o délce 424mm se nevyrábí, použiji tedy hlaveň 430mm.


POZOR: Výsledná délka by se měla brát se špetkou soli. Nežijeme v dokonalém světě a tedy výpočty nebudou nikdy 100% přesné. Místo toho aby jste se hnali do nejbližšího airsoft Servisu, aby Vám zkrátili hlaveň o pár milimetrů, použijte dostupnou hlaveň o délce nejvíce blížící se výsledku. Bude-li výsledek někde mezi 2 hlavněmi různých délek, zvolte hlaveň kratší. (Např.: Dostali jsme výsledek 415mm, mezi hlavněmi 400mm a 430mm si vybereme hlaveň 400mm)


"Jak zjistím, že to funguje?"
Pokud nezpozorujete viditelný rozdíl v přesnosti, dostřelu, či hlasitosti, můžete zkusit následující:
Sežeňte si chrono a kuličky různých vah. Postupně měřte úsťové rychlosti střeliva různých hmotností, které potom převeďte na energii (J). Pokud munice s největší energetickou hodnotou je Vaše používaná munice, pak je poměr mezi objemem Vašeho válce a Vaší hlavně správný.

"Co když největší energetickou hodnotu měla jiná, než mnou používaná munice?"
Možností je spousta, ale s největší pravděpodobností máte někde únik vzduchu, způsobující nesprávnost poměru. Vyloučit nelze ani špatný výpočet použitelného objemu válce. Další možnost je použití hlavně jiného průměru, které mohou potřebovat trošku jiné poměry. Pokud ani to neodpovídá, doporučil bych vyzkoušet střelivo jiných výrobců.

"Mohu používat munici jiné váhy, než na kterou mám zbraň stavěnou?"
Samozřejmě, zbraň bude fungovat pořád stejně. Cílem tohohle všeho bylo maximálně využít potenciál Vaší zbraně. Použitím jiné váhy munice neztratíte nic víc, než co správnou váhou získáte.

"Chci používat těžší munici ale nechci ztratit přesnost zkrácením hlavně. Co teď? Kompromis?"
Ani nevím jak se tento mýtus rozkřikl, nicméně jedno je jisté - delší hlaveň nijak nezvyšuje přesnost. Pro hlavně ve kterých projektil nemá dostatek vzduchu na správné opuštění, to platí dvojnásob.

"Takže z celého bitevního pole budou snipeři mít nejkratší hlavně?"
Kontraintuitivní, že? Zní to trošku šíleně, ale koneckonců tohle je Airsoft, a s pravými palnými zbraněmi má společného máloco. Navíc většina odstřelovacích platforem (SR-25, VSR-10, Dragunov,...) mají větší objem válce, který dovolí použití delších hlavní oproti klasické útočné pušce či SMG. Při nejhorším Vám nic nebrání použít delší vnější hlaveň, než je nutně potřeba, aby Jste docílili žádaného vzhledu.

"Má to nějaké nevýhody?"
O žádných nevím. Krom udaných výhod stojí za zmínku, že kratší hlavně jsou levnější, a potenciálně by to mohlo pomoci životnosti Vaší zbraně.

Doufám, že jsem některým z Vás pomohl, a že si moji radu vezmete k srdci. Samozřejmě jestli máte nějaké dotazy, připomínky, námitky, nebo cokoliv jiného, hoďte sem komment a vyřešíme to spolu :)EDIT 1, 2.6. 2016 23:39 - Oprava gramatiky

EDIT 2, 2.6. 2016 23:43 - Přidán poměr pro kuličky .45g

EDIT 3, 2.6. 2016 23:48 - "Mohu používat munici jiné váhy, než na kterou mám zbraň stavěnou?"

EDIT 4, 2.6. 2016 23:56 - Obrázek Rovnice

EDIT 5, 3.6. 2016 00:04 - Oprava obrázku rovnice

EDIT 6, 3.6. 2016 2:05 - Přefrázování, gramatika, oprava chyb

EDIT 7, 3.6. 2016 2:28 - "Jak velké zlepšení vlastností můžu očekávat?"


02 čer 2016, 22:37
Profil
Nadrotmistr
Nadrotmistr

Registrován: 26 úno 2016, 08:42
Příspěvky: 44
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
"Sežeňte si chrono a kuličky různých vah. Postupně měřte úsťové rychlosti střeliva různých hmotností, které potom převeďte na energii (J). Pokud munice s největší energetickou hodnotou"

Tak si to zkus sam :-))) Tohle jsem zkoušel snad před deseti lety. Rozdily v energii mezi 0.2g, 0.25g, 0.30g a 0.36g, co jsem měřil na stejné zbrani (130 m/s), jsou prakticky nulové (samozrejme je potreba pocitat s nejakou drobnou toleranci, protoze ustovka je malokdy stejna). Co přidám na hmotnosti kulicky, ztratím odpovídajícím způsobem na ustovce. Rozhodně jsem nezjistil, že bych s těžší kulickou měl o trochu větší ustovku (a tím i větší energii), než která by podle výpočtů měla být. Samozrejme plati, ze tezsi kulicka v letu ztraci svou kinetickou energii vyrazne pomaleji nez lehci.

"Má to nějaké nevýhody?"
"O žádných nevím. Krom udaných výhod stojí za zmínku, že kratší hlavně jsou levnější"

Delsí hlaven přece zvyšuje ustovou rychlost a rozdil mezi kratkou a delší hlavni (zkoušel jsem 250mm a 455mm) muze mit klidně i 5-7 m/s. AS Sniperi maji dlouhe hlavne ze dvou věci: hlavni duvod je ten, ze to je podle realne zbrane. Druhy duvod je kvuli vetsi ustove rychlosti.

"Zabraňujete tím 'odfouknutí' přebytečného vzduchu u ústí hlavně, které může ovlivnit dráhu letu projektilu"

Staci si spocitat, jak dlouho trva kulicce, nez proleti hlavni (v zavislosti na delce hlavne a ustovce to klidne muze byt lidmi nepredstavitelnych 0,004s). Skutečně nelze očeávat, ze prebytecny odfouknuty vzduch ženoucí se za kulickou nejak ovlivni let kulicky, ktera je uz doslova "davno v prdeli".

To jsou moje namitky :D :D


03 čer 2016, 07:45
Profil
Četař
Četař

Registrován: 24 črc 2014, 13:02
Příspěvky: 17
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
urcit idealni objem valce ku hlavni je dost velky problem a to hlavne z jednoho dost nezanedbatelneho duvodu - netesnostem. Vtip je v tom,ze na vystreleni kulicky by mel stacit objem valce schodny s objemem hlavne plus tak 15% navic kvuli unikum prostorem mezi hlavni a kulickou.Ale to plati za uplne dokonaleho utesneni.To znamena ze ani jedna ze stran trysky nikde neufoukne (nejcastejsi problem),ani to neutece nikde kolem komory (bavim se o AEG). Takto dobre utesnena zbran se pozna hlavne tak,ze pri tezsi kulicce je vyssi energie nez u lehci (proste jak to dobre tesni,tak to neufoukne)..

Takze nejlepsi je mit sadu trysek,vyladit s jednim valcem na co nejvetsi vykon,a mit sadu valcu s ruznymi dirami a pak doladit s danou hlavni a strelivem na nejvyssi vykon zkousenim jednoho za druhym..

K te presnosti a pretlaku: vzduch urcite stiha tlacit kulicku,ne ze nestiha. Diky vyssimu tlaku je rychlost zvuku v hlavni vyssi nez za atmosferiskemu tlaku a kulicka by musela byt rychlejsi nez je tato hranice ! To opravdu nehrozi u airosft zbrani. Diky Hop Upu vyleta ustim hlavne kulicka mirne vychylena z osy,takze vytok toho pretlaku nebude idealni a hrozi vychyleni kulicky z drahy letu. Kdyz k tomu zapocitame vyrobni nepresnosti usti hlavne, nepresnosti hlavne jako takove ktere vychyli kulicku z drahy, nepresnosti povrchu kulicky zpusobujici male turbolence pri jeji rotaci a rozdily ve vykonu zbrane mezi vystrely,tak soucet techto vlivu jasne urcuje ze cim vetsi je pretlak pri vyletu z hlavne ,tim vetsi maji tyto vlivy vliv na smer. Takze idealni je kdyz kulicka vyleti ven jen mirnym pretlakem..


03 čer 2016, 09:40
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 25 dub 2012, 18:39
Příspěvky: 2290
Bydliště: Myjava
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
No tak ja to schválne pôjdem vyskúšať. Mám M16(plný valec) 509mm 6,03 hlaveň a strielam z toho 0,4 a občas 0,36g strelivo. Podľa prepočtov by teda na tento setup mala byť najbližšie gramáž 0,25g ale mám úsťovku s 0,2g vyše 175m/s a to mi príde vcelku šialené a bude mi to lietať do nebies aj pri vypnutom hop upe.
Ak chcem strielať aspoň 0,36g strelivo vyšla mi hlaveň približne v dĺžke 360mm, mám doma jednu 370mm a aj komoru navyše, tak si zostavím front kit aj s komplet komorou a gumou nech to prehadzujem komplet a pôjdem poskúšať dáke streľby, sám som zvedavý a ani to nedá moc práce.
Len neviem čo s nahopovanou guličkou spraví tých zhruba 140mm letu vo vonkajšej hlavni po opustení tej vnútornej.
Ale to všetko len zo zvedavosti, ja som s dostrelom viac než spokojný a to mám klasickú systema gumu s obyčajným "bobánkom" a na presnosť si tiež nesťažujem.
(Moja dilema je skôr klasicky vhodné ťažké strelivo keď mi dojdú pár rokov staré oranžové BLS..asi ešte olovnatky :-D ale ku tomu sa samozrejme vyjadrovať v inej téme) Takže ak som toto prepočítal a pochopil správne tak sa teším na streľbu a nové poznatky
Inak pekný článoček a téma šnek :)

_________________
predám origo nadpažbie pre m1903A1


03 čer 2016, 18:18
Profil
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 25 pro 2007, 20:02
Příspěvky: 726
Bydliště: Praha
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
Vždy mě baví, jak lidé hledají a počítají vlivy, jež mají ve finále tak zanedbatelný dopad na praktickou střelbu, že to normální člověk zkrátka nepozná. A v běžné airsoftové skrumáži nemá ani čas řešit, že mu kulička letí o 1 m/s pomaleji, nebo že mu chybí metr na dostřelu.

Ale držím vám palce, počty cvičí mysl.

_________________
Airsoft je jen hra a s reálem má společné leda tak maskáče.
-----------------------------------------------------------------------
STAR L1A1
CA HK53
KA FN FAL
Maruzen Vz.61, Micro UZI
Marushin Clone M500 SSB Five round burst Gas Shotgun


06 čer 2016, 08:44
Profil Zobrazit autorovy stránky
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
mkosario píše:
...


Ok, myslím že jsme se nepochopili :) .Trošku si to znázorníme:

Uvažujme, že máme zbraň VSR-10 s 100% kompresí. Na kuličky 0.20g vychází hlaveň o délce 913.5mm. To je hlaveň v naší (pomyslné) zbrani.

Používáme kuličky 0.20g:
Protože máme správný poměr mezi hlavní a válcem, píst udeří na hlavu válce ve chvíli, kdy se kulička nachází přímo v ústí hlavně (ideálně). V tento moment využíváme 100% dostupného vzduchu z válce, a naše zbraň tak produkuje maximum energie. Co když vyměníme hlaveň za hlaveň o délce 430mm? V tomto případě dosáhne kulička ústí hlavně ve chvíli, kdy píst urazil 64.96% své cesty. To znamená, že 35.04% vzduchu zůstalo nevyužitých, tedy naše úsťová rychlost (a s ní i energie projektilu) se snížila. To znamená, že prodloužení hlavně nám zvýší úsťovou rychlost až do délky 913.5mm, kdy bude dodatečné prodloužení hlavně mít opačný efekt.

Ale co když použijeme střelivo 0.43g? (pořád používáme hlaveň 913.5mm)
V tomto případě ve chvíli, kdy píst udeří do hlavy válce, kulička se bude nacházet v hlavni ve vzdálenosti 424.4mm od začátku hlavně (konec s hopovým okýnkem).V tuto chvíli jsme využili 100% objemu válce, a energie projektilu je tedy nejvyšší. Ale co teď? Kulička je od ústí vzdálená 489.1mm a již ji nemá co pohánět vpřed. V tuto chvíli kulička letí dál díky kinetické energii, ale místo toho, aby byla tlačena vzduchem, před sebou teď tlačí a za sebou táhne objem vzduchu, který se rovná objemu hlavně (mínus objem kuličky + vzduch který pronikne škvírou mezi hlavní a kuličkou). Toto má samozřejmě negativní efekt na energii projektilu, která bude u ústí hlavně snížena.

Co z toho vyplývá? Ano, delší hlaveň vskutku zvyšuje úsťovou rychlost, avšak pouze s municí, pro kterou máme dostatečný objem vzduchu. Těžší munice s delší hlavní energii naopak ztrácí.

Ano, delší hlaveň ti poskytne vyšší úsťovou rychlost. Ale s municí 0.20g. Tato informace je nepřesnou reprezentací opravdového výkonu zbraně! (Není-li to tvá používaná munice). Jestli chceš vědět výkon své zbraně, pak potřebuješ změřit energii s tebou používanou vahou munice. Pokud ji chceš znát v obecné uznávaném měřítku, můžeš si ji dle energie převést do úsťové rychlosti s 0.20g.

Citace:
Staci si spocitat, jak dlouho trva kulicce, nez proleti hlavni (v zavislosti na delce hlavne a ustovce to klidne muze byt lidmi nepredstavitelnych 0,004s). Skutečně nelze očeávat, ze prebytecny odfouknuty vzduch ženoucí se za kulickou nejak ovlivni let kulicky, ktera je uz doslova "davno v prdeli".


Ano, samozřejmě. Ale co naznačuje fakt, že na správné vytlačení kuličky potřebujeme poměr vzduchu > 1:1? Kulička je tlačena vzduchem, který kolem ní částečně uniká. Jestli ji má tlačit, pak jeho rychlost musí být větší, než kuličky samotné (musí na kuličku vyvíjet tlak). Tedy pokud kulička vyletí za 0.004s, pak část vzduchu (poměr dle váhy naší munice – 1) vyletí za (plácnu) 0.0035s. Pokud náš poměr bude větší, než ten správný, pak se část vzduchu (náš poměr – ideální poměr) nachází za kuličkou. Ve chvíli , kdy kulička dosáhne ústí hlavně, tento vzduch má naráz více prostoru na proniknutí kolem kuličky, a proletí kolem ní (to je naše fouknutí). Pokud je náš poměr správný, vzduch přestane na kuličku vyvíjet tlak ve chvíli, kdy dosáhne ústí hlavně, a nemá šanci kolem ní proniknout.

dává to smysl? :)


@madafaka

Určitě mi dej vědět, jaký byl výsledek! Chce to trošku feedbacku :)

@Alfred

Pravda, udělá to minimální rozdíl. Ale tak proč se nechopit o trošku lepších vlastností, když to nestojí žádné úsilí, a naopak nám to může ušetřit pár grošů? Navíc pokud máš limitovaný rozpočet, nebo chceš ze své zbraně vymáčknout maximum (jako já), pak se každá desetina počítá ;)


Naposledy upravil Šnek dne 06 čer 2016, 20:20, celkově upraveno 106 čer 2016, 09:05
Profil
Četař
Četař

Registrován: 24 črc 2014, 13:02
Příspěvky: 17
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
chtel jsem hlavne upozornit na to,ze ta tabulka pomeru sedi jen pro tvoji zbran. Kdyz vemes jinou od jineho vyrobce se stejnou hlavni a strelivem,tak budes mit jine vysledky. To znamena ze ta tabulka neni vubec univerzalni a je potreba s tim pocitat. Nebo spis s ni vubec nepocitat..

Dam priklad. Kdyz si clovek koupi nejakou cinskou zbran,tak na trysce mezi tryskou a hlavou valce nebude tesneni.Tohle misto umi udelat klidne i 1/3 uniku vzduchu z objemu valce. Kdyz ale vymenis trysku za trysku s tesnenim,tak ti ten 1/3 unik zmizi a nejdnou budes mit o toho 1/3 vic a 20ms vic na ustovce. Takze kdyz pred vymenou udelas pracne tabulku,tak ji po vymene muzes klidne zahodit..

To same plati pro vymenu pruziny. Kdyz udelas tabulku na M120 pruzine a pak tam das M130 pruzinu,tak ti tabulka uleti klidne o 20%,jen kvuli tomu ze tam bude o neco vyssi tlak a tim mnohem vetsi uniky vzduchu (nejsou primo umerne,ale maji exponencialni charakter)..

Jinak souhlas,ze nejlepsi vyuziti energie pruziny je pri minimalnim tlaku v hlavni pri vyletu kulicky z hlavne..

EDIT: Jeste doplnim informaci,ze kulicka dostane vetsinu energie na cca prvnich dvou centimetrech pohubu v hlavni. Hlavne to pak ovlivnuje vysledek..


06 čer 2016, 11:58
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
kodyak píše:
...


Ano Kodyaku, to je dobrá připomínka. Poměry byly zjištěny na zbrani s 100% kompresí, podaří-li se jí komukoliv jinému také dosáhnout, výsledky by měly být stejné. Pokud však někdo ví, že od 100% utěsnění má daleko, může se uchýlit k použití hlavně o trošku kratší. Proto je dobré správný poměr vždy zkontrolovat již zmíněnou metodou.


06 čer 2016, 17:23
Profil
Podporučík
Podporučík
Uživatelský avatar

Registrován: 26 črc 2012, 12:47
Příspěvky: 213
Bydliště: Brno
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
Moc hezky popsaný, naprosto to souhlasí s mými poznatky.

V mojí pušce (375mm 6.05mm PDI hlaveň) mám 123m/s s .3g G&G (v přepočtu 151m/s), ale s .2g to dává jen 140-142.
Proto už dvacítky používám jen na testování podávání a ne na testy úsťové rychlosti.

Dobrá práce, tabulku brzo otestuju :-)


06 čer 2016, 20:56
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
Mimochodem jestli se to někdo rozhodnete vyzkoušet, bylo by super slyšet Váš výsledek. :) Takhle budeme moci zkontrolovat, zda všechno sedí a zda nemám někde v příspěvku špatné hodnoty. Samozřejmě čím více údajů o své zbrani (délka a průměr hlavně, objem válce, kvalita utěsnění,...), munici (výrobce, váha) a výsledcích (energie s jednotlivými váhami) uvedete, tím lepší představu nám to dá :wink:


06 čer 2016, 22:09
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 22 srp 2016, 08:25
Příspěvky: 121
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
Hlaven pro odstrelovacku 30cm? :D :D tak do toho fakt nejdi. Klasicka APS 495mm je jedina volba. Myslim ze japonsti soudruzi vedi moc dobre proc tam je. (bo s APS zacal pred xx lety Maruzen) Jeste se stavi prodlouzena hlaven ktere vede pak krze redukci do tlumice. A .43ky na tak malej uprade je moc.

Edit: v pripade upgradu je nutna i vymena spoustaku, zjisti si jaky maj v tom cinskym zobacky a raminka uvnitr, pokud hlinikovy ci zidokov, je to na nic, velice rychle se ochodej a pak ti nezaseknou pist pri natazeni, pripadne to od spouste k zasekaci rado praska, zase dosmrtna volba vymenit za ocelove.

Me v upgradu na 210 aka 380 praskaly vzdy akorat pruziny, ale jak rikam lepsi vse vymenit hned, nez po kouskach, protoze sam zjistis ze ty kousky ti stacit nebudou a po schudkach te to vyjde mnohem draz.


Naposledy upravil Orangutan dne 25 srp 2016, 20:39, celkově upraveno 125 srp 2016, 20:30
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
Soudruzi Japonci používají dlouhé hlavně, protože zbraně jednak dělají dle předlohy, druhak v Japonsku používají lehké střelivo, nemusí se tedy trápit objemy válců.

Člověk co drží rekord za nejdelší kill (kolem 150m) používal hlaveň 200mm. Jenom pro zajímavost.

Ideální munice se neurčuje podle úsťové rychlosti s .20g, nýbrž pomocí úsťové energie.


25 srp 2016, 21:09
Profil
Plukovník
Plukovník

Registrován: 12 zář 2012, 16:39
Příspěvky: 1037
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
Sorry ale ak by si chcel na 300 mm hlavni dosiahnúť dostatočnú energiu na 0,43g BB potrebuješ pružinu aspoň M145

Ak dám hlaveň napríklad 500 mm stačí mi pružina M125 a mám rovnaký výkon a menšiu námahu vnútorných dielov a čo je hlavné nie je to hlučné.

Dlhšie hlavne sú už kontraproduktívne.


25 srp 2016, 21:16
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
m.ape takto to nefunguje. Ve chvíli kdy píst dorazí na hlavu válce, kulička bude 300mm hluboko v hlavni. Tím pádem ji dalších 200mm nemá co pohánět, takže těžká munice nemá z těžké hlavně vůbec žádný užitek.

Tady je příklad testování:

0.2gm_______507fps_____2.38joules
0.23gm______478fps_____2.43joules
0.25gm______462fps_____2.47joules
0.28gm______440fps_____2.51joules
0.3gm_______427fps_____2.53joules
0.32gm______416fps_____2.56joules
0.36gm______379fps_____2.63joules
0.4gm_______381fps_____2.69joules
0.43mg______364fps_____2.65joules
0.45gm______356fps_____2.64joules

Vidíte jak kuličky 0.4g vyprodukovaly nejvíce energie? To je proto, protože kuličky lehčích vah nevyužily veškerý vzduch z válce, a kuličky těžší váhy již nemělo co v hlavni pohánět, ztratily tedy kinetickou energii.


25 srp 2016, 21:22
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 22 srp 2016, 08:25
Příspěvky: 121
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
existuje od toho co pises nejaky video, ci to je jen jpp a muj kamos vena to zarucene "videl".

nejsou podle predlohy, paradoxne v japonskejch zbranich jsou vnitrni hlavne docela kratky k pomeru ke vnejsi.

a k cemu je ti ustova energie, jde o nejlepe primou drahu ku vzdalenosti zasahu vzhledem k vodorovne zbrani.

edit - jen ti unika ze od urcitych rychlosti uz hop nema absolutne zadnej efekt a zbran se chova balisticky jako prava, takze energii udeli efekt pruziny a smer dava hlaven. samozrejme ztratovost energie tak lehkyho projektilu a pritazlivost udela sve. a navic taky lehkou kuli silnou puskou neuridis na tu vzdalenost co potrebujes.


25 srp 2016, 21:24
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
Ano, od rychlostí kterých fbenes nikdy nedosáhne a které jsou pro airsoft úplně zbytečné. A k čemu by ti teda bylo těch extra 200mm hlavně, když né k acceleraci kuličky? Obzvlášť když nebude mít kulička dostatek vzduchu, tedy přesnost vyletí oknem?


25 srp 2016, 21:39
Profil
Plukovník
Plukovník

Registrován: 12 zář 2012, 16:39
Příspěvky: 1037
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
Šnek píše:
m.ape takto to nefunguje. Ve chvíli kdy píst dorazí na hlavu válce, kulička bude 300mm hluboko v hlavni. Tím pádem ji dalších 200mm nemá co pohánět, takže těžká munice nemá z těžké hlavně vůbec žádný užitek.

Tady je příklad testování:

0.2gm_______507fps_____2.38joules
0.23gm______478fps_____2.43joules
0.25gm______462fps_____2.47joules
0.28gm______440fps_____2.51joules
0.3gm_______427fps_____2.53joules
0.32gm______416fps_____2.56joules
0.36gm______379fps_____2.63joules
0.4gm_______381fps_____2.69joules
0.43mg______364fps_____2.65joules
0.45gm______356fps_____2.64joules

Vidíte jak kuličky 0.4g vyprodukovaly nejvíce energie? To je proto, protože kuličky lehčích vah nevyužily veškerý vzduch z válce, a kuličky těžší váhy již nemělo co v hlavni pohánět, ztratily tedy kinetickou energii.


Áno čítal som tú teóriu ale nemôžem sa s ňou stotožniť nakoľko moje skúsenosti vravia niečo iné.

V stručnosti
-dlhšia hlaveň viac Joulov na rovnakej pružine viac ako 500 mm už má opačný effekt
- viac Joulov neznamená aj dlhší dostrel a väčšiu presnosť najlepšie výsledky som dosahoval pri rýchlostiach okolo 100 m/s ( nie je myslené s 0,2g BB)
- najväčší podiel na dostrel má hop up


26 srp 2016, 07:36
Profil
Plukovník
Plukovník

Registrován: 12 zář 2012, 16:39
Příspěvky: 1037
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
fbenes píše:
http://www.softair.cz/Odstrelovaci-puska-VSR-10-G-SPEC-BAR-10G-optika-d2119.htm

asi poslední JG snad na netu, jestli teda ještě je :D Co vy na to? Ta hlaveň by se dala vyřešit ideálně jak jsme se bavili jí protáhnout do toho tlumiče, to by asi problém být neměl. :) Vnitřnostmi dílů bude JG asi tak nastejno s SW nebo se pletu? :)

edit. už plašim, ráno moudřejší večera :D


Ano môžeš pretiahnúť hlaveň do tlmiča ale nie je to nevyhnutne nutné aj s touto krátkou hlavňou sa s tým dá slušne strieľať.

Máš dva možnosti buď použiješ pružinu do M120 môžeš skúsiť aj tesnejšiu kľudne aj 6,01mm hlaveň ak zoženieš síce dosiahneš maximálne 140 až 145 m/s s 0,2g BB ale budeš mať kompaktnú a tichú zbraň.
Druhá možnosť vymeníš spúšťak použiješ pružinu do M150 výkon ti stúpne na max 160 až 165 m/s
Ale bude o niečo hlučnejšia.
A tretia možnosť dáš dlhšiu hlaveň do tlmiča neviem aká najdlhšia sa tam vojde ( ale viac ako 500 mm určite nie) čo sa tesnosti týka išiel by som tým pádom do 6,05 a viac bohate stačí pružina do M120 a výkonovo sa dostaneš na cca 170 m/s

Osobne mám túto krátku verziu na Laylax M120 výkon cca 1.5J strieľam s nej 0,3g BB dostrel na postavu cca 70m na 10 netušíš odkiaľ som vystrelil.
Kamarat jú má na Element M145 má tam cca 2,5J a na dostrele a presnosti rozdiel nepoznáš len robí väčšie modriny a viac sa pri nej zapotí

Ešte poznámka u sniperiek som si zatiaľ vždy vystačil so základnými hlavňami.


26 srp 2016, 07:53
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
m.ape píše:
Áno čítal som tú teóriu ale nemôžem sa s ňou stotožniť nakoľko moje skúsenosti vravia niečo iné.

V stručnosti
-dlhšia hlaveň viac Joulov na rovnakej pružine viac ako 500 mm už má opačný effekt


A testoval jsi to s kuličkama 0.20g, nebo i těžšíma? Protože když se koukneš na tu tabulku, je vidět že těžké střelivo někde energii ztratilo. Porč to podle tebe je? Testování bylo na L96 s 500mm hlavní btw.

m.ape píše:
- viac Joulov neznamená aj dlhší dostrel a väčšiu presnosť najlepšie výsledky som dosahoval pri rýchlostiach okolo 100 m/s ( nie je myslené s 0,2g BB)


O tom to vůbec není. Tohle se dělá ze stejného důvodu jako utěsnění.

m.ape píše:
- najväčší podiel na dostrel má hop up


Jabka a Hrušky.


26 srp 2016, 12:56
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 22 srp 2016, 08:25
Příspěvky: 121
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
prosimte, tvoje vypocty postraj spoustu promenej, neberes vubec v potaz rotaci kulicky, sirku hlavne, material kulicky, jeji pripadne treni, atd ........... tvoje cisla jsou cira teorie a s dost velkou chybou. Energie kulicky na konci hlavne je ti uplne k prdu, maximalne ti to rekne kolik zubu ti to vyskli.


26 srp 2016, 13:34
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
Orangutane, s každým tvým komentářem ztrácím vůli žít více a více.


26 srp 2016, 13:52
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 22 srp 2016, 08:25
Příspěvky: 121
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
Asi to je dobre, jelikoz uz dva lidi ti rikame ze pises kraviny.


26 srp 2016, 13:58
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
A lidi co něco ví o stavbě zbraní říkají přesnej opak.


26 srp 2016, 13:58
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 22 srp 2016, 08:25
Příspěvky: 121
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
zes mi nikdy neodpovedel fundovane na moje dotazy ohledne tvojeho vypoctu, protoze to proste nevis a vubec netusis jak to spocitat, ........ no kolik energie kulicky sebere otreni o hop a roztoceni? a tak je mnoho promenych vice, ktere maji vliv na cileny ci maximalni dostrel, ..... Tvoje dosazovani cisel co online kalkulacky na webu co ti spocita ustovku, energii, to neni zadna veda (a ani tento udaj neni presny, je to jen obecne informativni), kterou se tu snazis honosne presentovat. Dale co se deje s kulickou po opusteni hlavne, co na ni jak pusobi,....


26 srp 2016, 14:08
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
Rotace kuličky - je to PROMĚNNÁ, měla by smysl počítat pouze tehdy, kdyby jsi podle toho upravil délku hlavně (která by se nelišila o víc, než 1-2mm) každou hru.
Šířka hlavně - šířka hlavně je v výpočtu započítána
Materiál kuličky - žádný, nebo úplně minimální rozdíl v hodnotách
Tření kuličky - žádný nebo minimální rozdíl v hodnotách


"Energie kulicky na konci hlavne je ti uplne k prdu" ..... k tomu opravdu nemám co dodat....

Tento výpočet nezapočítává všechno, to máš pravdu. Ale protože rovnice vyjde o pár desetinek jinak, tak ji vyhodíme oknem, a použijeme hlaveň úplně jiné délky? Toto neudělá tvůj systém úplně přesnej na atomický hodnoty, ale přiblíží se jim, jak je v rámci airsoftových možností možné.

BTW když chceš, nic ti nebrání v tom, si je do rovnice započítat.


26 srp 2016, 14:16
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 22 srp 2016, 08:25
Příspěvky: 121
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
No praxe a "bojove" podminky ukazuji zcela jine vysledky a hlavne viditelne i okem nikoli zadne ci minimalni rozdil v hodnotach.

DObre k cemu je ti znalost energije 0.2ky na usti, kdyz ji nejsi schopen primym smerem dopravit ke vzdalenemu cili? Nevim co pletes delku hlavne k rotaci kulicky, tam je efekt jen takovej ze cim kratsi hlaven tim ti drive leti kulicka do hajzlu, navic efekt hopu na lehkou kulicku je jinej resp skoro zadnej nez na treba 36ku, mas pouze jednu pusku s jednim vykonem a jednou hlavni, takze pocitej si co chces, ale treba pro pusku s 300% upgradem je jakekoliv strelivo lehci 36 nepouzitelne. (pokud se nebavime o trefovani terce ve vzdalenosti 5ti metru)


davat priklady z realnych zbrani je asi jak vidim zbytecne.


26 srp 2016, 17:53
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: M24 SW 170m/s vs. SVD Dragunov 170m/s
Ano! Proč pleteš reálné zbraně do Airsoftu? Co to má společného?!

O energii s kuličkami 0.20g jsem nic neřekl.
Rotaci kuličky do délky hlavně jsi připletl ty.
"cim kratsi hlaven tim ti drive leti kulicka do hajzlu" Ok, tak když použiješ o 200mm kratší hlaveň, tak to poletí o 200mm dřív do hajzlu, no a co? Když použiješ hlaveň správné délky, byť kratší, tak to do hajzlu poletí míň, byť o 200mm dřív.
"300% upgrade" je relativní pojem. A nevím, proč sem zase pleteš váhy kuliček.


26 srp 2016, 18:01
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2015, 02:05
Příspěvky: 122
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
Děkuju Adminům.


26 srp 2016, 18:10
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 25 dub 2012, 18:39
Příspěvky: 2290
Bydliště: Myjava
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
Neni začo :-)
Všímam si že vždy keď sa objaví téma ohladne sniper pušiek strhne sa to na túto tému tak bude lepšie to riešiť tuna pretože tam už to bolo docela OT.
Ak by sa to zas schylovalo v budúcnosti ku tomuto scenáru odkážte sa na túto tému :) Budem vďačný, aspoň nebudem toho museť tolko mazať a kopírovať atď.
Toto téma je stále otvorené a k reálnym záverom sa žial ešte nedošlo, tak veselo diskutujte :wink:

_________________
predám origo nadpažbie pre m1903A1


26 srp 2016, 18:13
Profil
Nadpraporčík
Nadpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 22 srp 2016, 08:25
Příspěvky: 121
Nový příspěvek Re: Délka hlavně, aneb poměr mezi válcem a hlavní
to nema cenu, ty porad motas paty krz devaty k ospravedlni tve teze a delas v tom zamerne totalni zmatek. Pro me za me dej tam sniperovi do L96 30cm hlaven, aby 100% zasahoval na 100m nejlepe s co nejlehci kuli, on ti potom tech 30cm taky nekam nacpe.


26 srp 2016, 20:05
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.  Designed by STSoftware for PTF.  Český překlad – phpBB.cz
Kontakt: info(zavinac)airsoft-forum.cz