Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 27 úno 2024, 08:20
Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Co nedělat? UPDATE: 5.3.2014 
Autor Zpráva
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 10 lis 2008, 13:47
Příspěvky: 20687
Bydliště: Fort Lewis
Nový příspěvek Co nedělat? UPDATE: 5.3.2014
Jelikož uživatelská základna tohohle fóra je už dosti rozsáhlá a denně přibývají noví uživatelé, velmi často se tu hlavně ze strany nováčků objevují stejné chyby při přispívání na fórum. Proto jsem se rozhodl sepsat takový seznam věcí, které se na diskusním foru nedělají. Doufám, že především nováčkům usnadní start a urychlí zapadnutí do naší komunity.

Nemyslete si, že diskusní fórum je facebookový chat. Na fóru platí jiná pravidla, hlavním cílem je efektivita a informační hodnota, jinak řečeno co nejvíce informací v co nejméně příspěvcích. Není to pokec, takže vynechte zprávy, které nemají informační hodnotu, včetně děkování a podobných zbytečností.

Neodesílejte zprávu, aniž byste si ji po sobě alespoň jednou přečetli a znovu se nad ní zamysleli. Toto hodně souvisí s prvním bodem, tedy s tím, že cílem je co nejvíce informací v co nejméně příspěvcích. Snažte se shrnout vše, co víte a co chcete napsat do jediného příspěvku a před jeho odesláním si pořádně rozmyslete, jestli je doopravdy kompletní. Stejně tak si jej po sobě alespoň jednou zkontrolujte a opravte případné překlepy a gramatické chyby. Lidi, co nadhodí téma jednou větou a následně je nutno z nich informace tahat dvaceti doplňujícími otázkami, opravdu rádi nemáme.

Nežádejte o odpověď soukromými kanály, pokud to není vyloženě nutné. Pokud se nejedná o něco vyloženě osobního, není důvod to řešit v soukromých zprávách, připravujete tím sebe i ostatní o jednu ze zásadních výhod diskusního fóra, tedy o široké spektrum lidí, co si mohou příspěvky přečíst a případně přispět svými znalostmi či zkušenostmi. Stejně tak v případě komunikace soukromými zprávami připravujete o informace všechny, co přijdou po vás a zajímá je to samé, co vás - namísto toho, aby si to prostě našli a přečetli, se musejí ptát znova, ostatní jim musejí znova odpovídat a vůbec to je ztráta času pro všechny zúčastněné. Žádat o odpověď e-mailem je už vyložená nevychovanost.

Nepište zbytečné soukromé zprávy a e-maily uživatelům ani správcům. Toto opět částečně souvisí s předchozím bodem. Pokud máte nějakou otázku, napište ji do fora a ne do soukromých zpráv někomu, koho si nějakým způsobem vyberete a od koho čekáte, že se bude vaším problémem osobně zabývat. Žádný z uživatelů není a pravděpodobně ani nechce být váš osobní helpdesk, nemá zájem ztrácet svůj čas tím, že vám bude psát soukromě něco, co by mohl napsat veřejně a ušetřit tak do budoucna čas sobě i ostatním. Stejně tak neotravujte moderátory a administrátory ve chvíli, kdy to není nezbytně nutné. Žádat o schválení tématu, který visí v čekajících už týden a očividně bylo přehlédnuto, je v pořádku...žádat o schválení tématu, založeného před pěti minutami je na pár facek. Soukromé zprávy správcům pište ve chvíli, kdy se domníváte, že máte záležitost či problém, která skutečně vyžaduje jejich pozornost a o které by se jinak nedozvěděli - pokud jim budete psát za účelem toho, aby se vám dostalo rychlejšího vyřízení žádosti oproti ostatním uživatelům či jiných privilegií, pouze je naštvete. Vynechejte i veškeré omluvy a vysvětlování, pokud jste udělali něco špatně a dostali za to pojeb/varování/ban, tak tím je to uzavřené, nemá cenu se za to omlouvat nebo to jakkoli jinak dále řešit.

Nepište do nového tématu větu "pokud to tu už je, tak se omlouvám." Vy se nemáte co omlouvat, vy se máte napřed podívat, jestli to tu už je a když ano, téma vůbec nezakládat. Napsat "hledal jsem, našel jsem pouze tohle a tohle téma, přičemž mně jde o něco jiného" je v pořádku. Vybodnout se na hledání, prsknout okamžitě nové téma a čekat, že vás nějaká takováhle omluva zachrání v pořádku není. Nejenže vás nezachrání, naopak si tím docela razantně zvyšujete šanci, že se vám namísto odpovědi dostane locku a varování, protože tenhle přístup vyloženě nesnášíme.

Nezakládejte zbytečně nová témata. Jednoduché. Pokud existuje téma, ve kterém se řeší váš problém, ale nejsou v něm informace, které potřebujete, položte svoji doplňující otázku přímo v něm, nehledě na to, jak je staré nebo nekompletní.

Nevytahujte zbytečně stará témata. Opět jednoduché. Předtím, než napíšete příspěvek do nějakého tématu, podívejte se na datum posledního příspěvku. Pokud je starší než pár týdnů, zamyslete se, jestli má váš příspěvek dostatečnou informační hodnotu na to, aby stálo za to staré téma vytáhnout zase do aktivních. Pokud ne, nepište nic.

Nehádejte se s moderátory. Někdy se vám může zdát, že k vám byl moderátor nespravedlivý. Dokonce to může být i pravda, ale to je prostě způsob, jakým tu udržujeme pořádek. Jste-li nováček s pár příspěvky, nejlepší řešení je to zkousnout, konečně si přečíst pravidla (která jste si určitě hned na začátku nepřečetli, že) a příště neopakovat tu samou chybu. Pokud vám ani po přečtení pravidel fora, tohoto tématu a tématu "Jak se správně ptát" není jasné, co jste udělali špatně, můžete SLUŠNĚ požádat osobní zprávou moderátora o vysvětlení. Nestěžujte si, že trest byl nespravedlivý, nežádejte nápravu, berte to čistě jako příležitost se poučit, abyste příště neudělali tu samou chybu. Pokud se vám tenhle přístup zdá arogantní, pak vězte, že jinak pořádek na foru udržet nejde, demokracie tu opravdu nefunguje a fungovat nikdy nebude. Pokud se vám to nelíbí, nikdo vás tu nedrží.

Nepoužívejte zbytečně barevný text. Není k tomu důvod, když píšete slohovku do školy nebo e-mail, používáte čtyři různé barvy textu? Asi ne, že, tak proč to dělat v příspěvcích tady. Je to otravné, hůře se to čte a snižujete tak sami sobě šanci, že vám někdo rozumně odpoví. Obarvit hypertextové odkazy je pak vyloženě na ránu, protože na ně následně nelze kliknout.

Nedávejte odkazy do code. Nejsme na Warforu a nikoho nebaví odkazy ručně kopírovat namísto toho, aby si na ně prostě klikli.

Needituje neustále inzeráty, popřípadě další příspěvky podléhající schválení. Pokud u normálního příspěvku platí, že si jej máte alespoň jednou po sobě přečíst a zamyslet se nad jeho správností a kompletností, před odesláním inzerátu to udělejte pokud možno alespoň pětkrát. Jakmile si totiž řeknete "ježišmarjá, já jsem tam něco zapomněl" a inzerát upravíte, moderátor jej musí následně znovu schválit. Když to uděláte čtyřikrát během půlhodiny a jeden z nás se tak musí čtyřikrát proklikat schvalovacím procesem, věřte mi, že máme sto chutí vám příspěvek zlikvidovat a počkat si, až si to pořádně rozmyslíte. Pokud chcete časem přidat další informaci (o slevě, o tom, že už je něco prodáno atd.), napište to do nového příspěvku, docela zásadně tak snížíte šanci, že moderátor změnu přehlédne a váš inzerát zůstane neschválený.

To by bylo pro začátek všechno, pokud si ještě na něco vzpomenu, přidám to sem. Každopádně doufám, že si tento článek přečtou všichni, především nováčci a nebudou jej brát jako buzeraci, ale jako dobrý návod, jak se vyhnout chybám během svojí existence tady na fóru.

_________________
SGT Griffon P.
A/1-23 INF, 2ID 2005-2012
615th MP Co. 2012-now

Less flower power, more firepower!

Nejsem osobní helpdesk! Soukromé zprávy jsou na soukromé věci, dotazy patří do fóra.


31 říj 2012, 17:28
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvek: 1 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.  Designed by STSoftware for PTF.  Český překlad – phpBB.cz
Kontakt: info(zavinac)airsoft-forum.cz